Refraktif Cerrahi – Diğer Uygulamalar

Excimer Laser, kırma kusurlarının tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.

Excimer Laser uygulamasının uygun olmadığı gözlerde ise farklı tedavi seçeneklerinden bahsetmek mümkündür. Bunlar; Multifokal/Trifokal GİL, Fakik GİL, Şeffaf Lens Ekstraksiyonu, Presbilasik, AK (Astigmatik Keratotomi)

Presbilasik: 45 yaş üzeri, göz yapısı lazer tedavisi için uygun olan, hem uzak hem yakın gözlüklerinden kurtulmak isteyen kişiler için uygun bir tedavi yöntemidir.

AK (Astigmatik Keratotomi): Excimer Laser için uygun olmayan hastalarda özel bir alet ile korneaya çizgi şeklinde kesiler uygulanarak korneanın kırma gücünün değiştirilmesi yöntemidir.

Fakik Göz İçi Lensleri: Göz yapısı Excimer Laser için uygun olmayan yüksek miyop veya hipermetrop olan genç hastalarda kişinin kendi göz içi lensi çıkarılmadan korneanın arkasına, kişinin kendi lensinin ise ön kısmına yerleştirilen yapay göz içi lensidir.

Şeffaf Lens Ekstraksiyonu: Göz yapısı Excimer Laser veya Fakik GİL için uygun olmayan kişilerde göz içindeki şeffaf lensin çıkartılarak yerine uygun numaradaki yapay göz içi lensin yerleştirilmesidir. Bu işlemin katarakt ameliyatından farkı kişiden alınan lensin henüz şeffaflığını kaybetmemiş olmasıdır.

Multifokal/Trifokal Göz İçi Lensi: Hem yakını hem uzağı hem de orta mesafeyi görmeyi sağlayan göz içi mercekleridir.

Multifokal/Trifokal Göz İçi Lensleri İçin Uygun Adaylar;

  • Kataraktı olan,

· 40 yaş üzeri, hipermetrop olup hem yakın hem uzak gözlüklerinden kurtulmak isteyen,

· 40 yaş altı, hipermetrop olup Fakik Göz İçi Lensleri için uygun olmayan bireylere uygulanır.

Copyright Maya Göz | 2024 | Tüm Hakları Saklıdır.
SİTE İÇERİĞİ SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. TANI VE TEDAVİ İÇİN LÜTFEN DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.