Kırma Kusurları Testi

NORMAL GÖZ

Sağlıklı bir gözde cisimlerden yansıyan ışınlar gözün görme merkezinde odaklanır. Kişi gözlük veya kontak lens olmadan net bir görüş elde eder.

MİYOP GÖZ

Miyop, cisimlerden yansıyan ışınların tam olarak görme merkezinde değil de daha önde odaklanmasıdır. Kişi uzağı yakına göre daha bulanık görür. Gözlük veya kontak lens kullanımıyla görüntü netleştirilebilir.

HİPERMETROP GÖZ

Hipermetrop, cisimlerden yansıyan ışınların tam olarak görme merkezinde değil de daha arkada odaklanmasıdır. Kişi yakını uzağa göre daha bulanık görür. Gözlük veya kontak lens kullanımıyla görüntü netleştirilebilir.

ASTİGMAT GÖZ

Astigmat, gözün kornea dokusundaki şekil bozukluğundan dolayı cisimlerden yansıyan ışınların görme merkezinde değil iki farklı noktada odaklanmasıdır. Kişi hem yakın hem uzak mesafede net göremez. Gözlük veya kontak lens kullanımıyla görüntü netleştirilebilir.

KATARAKT

Katarakt gözümüzün içinde doğuştan olan merceğin şeffaflığını yitirmesiyle oluşur. Kişi net göremez ve renklerde soluklaşma olur. Kataraktın oluşumunda çeşitli etkenler rol oynar ancak en sık rastlananı yaşa bağlı oluşmasıdır.

GLOKOM

Göz içi sıvısındaki basıncın artması optik sinirde hasar meydana getirir. Bu hasar görme alanındaki daralmayla kendini belli eder. Başlangıç safhasında belirti vermeyen bu sinsi hastalık düzenli yaptırılacak detaylı göz muayenesinde erken teşhis edildiğinde görme kaybına sebep olmadan damla, yag lazer ya da gerekli görülürse ameliyatla kontrol altına alınabilir.

MAKULA DEJENERASYONU

Retina üzerinde bulunan ve makula denilen görme merkezinin yapısının yaşa bağlı olarak bozulmasıdır. Bununla birlikte kişi merkezi görme duyusunu kaybeder.

UÇUŞAN SİNEKLER

Göz içi sıvısının çoğu zaman yoğunlaşmasından dolayı göz hareketleriyle beraber bir takım gölgeler görülebilir. Bu zararsız olabileceği gibi aynı zamanda nadiren retina dekolmanın ilk belirtisi de olabilir.

RETİNA DEKOLMANI

Kişinin görmesi retina dokusunun çekilerek yerinden ayrılmasıyla aniden siyah bir perde ile kapatılmış gibi azalır. Görmenin tamamen kaybedilmemesi için acil cerrahi müdahale son derece önemlidir.

RETİNA YIRTILMASI

Retina dokusunda ufak delinmeler veya yırtılmalar çarpık görmeye ve ışık çakmalarına sebep olur. Başlangıç safhasında bu durum ilk olarak Argon Lazer ile tedavi edilebilir, gerekli görülürse cerrahi işleme de başvurulabilir.

Copyright Maya Göz | 2024 | Tüm Hakları Saklıdır.
SİTE İÇERİĞİ SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. TANI VE TEDAVİ İÇİN LÜTFEN DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.