Refraktif Cerrahi – Excimer Laser

Refraktif cerrahi, uzağı veya yakını görmek için gözlük ihtiyacı olan hastaların yaşamlarının geri kalan kısmını gözlükten veya kontak lensten bağımsız geçirebilmeleri için yapılan tedavidir. Günümüzde gözlükten kurtulmak için kullanılan en yaygın tedavi yöntemi Excimer Laser'dir. Özel bir ışın sistemi kullanarak kişinin gözlük ihtiyacına göre kornea yüzeyinde mikroskobik boyutta yapılan değişikliktir.

Excimer Laser; miyop, hipermetrop veya astigmatı olan, 18 yaşından büyük, romatizma, romatoid artrit-keloid gibi bağışıklık sistemi sorunları, glokom, sarı nokta hastalığı, keratokonus, herpetik keratit, ciddi kuru göz gibi göz hastalıkları olmayan, kornea kalınlığı uygun ve gözlük numarası değişmeyen tüm bireylere uygulanabilir. 21 yaş sınırı en uygun yaş olarak kabul edilsede, Eximer Lazer 18 yaş üstü olan ve son bir yıl içerisinde gözlük numarasında değişiklik olmayan her hasta için uygulanabilir. Excimer Laser için alt yaş sınırı olmasına rağmen, üst yaş sınırı yoktur.

18 yaşından küçüklere yapılmamasının nedeni ise, gözlük numaralarının bu yaşlarda değişebilir olmasıdır. 18 yaş altı olan hastalara az-Bottom of Form;z-Top of Form;HTML Markup;Comment;nizometropianın düzeltilebilmesi için istisnai olarak uygulanabilmektedir.

Excimer Laser standart olarak 2 yöntemle yapılabilir.

Lasek - PRK

Korneanın en üst tabakası alkol kullanıldıktan sonra kaldırılarak korneaya lazer atışı uygulanır.Lasek yönteminde bu tabaka lazer sonrası kornea üstüne geri örtülür, PRK' da ise epitel atılır. Lasek ve PRK yönteminin birbirine göre üstünlükleri yoktur. Bu iki yöntemde de hastanın ağrısı olabilir ve görme seviyesi zaman içinde düzelir.

Lasik

Korneanın yaklaşık 1/4-1/5 lik üst kısmı lazer ile veya mikrokeratom ile kaldırılarak bir fleb oluşturulur. Kaldırılan flebin altındaki dokuya lazer uygulandıktan sonra fleb geri kapatılır. Bu yöntemden sonra ağrı olmaz. Kişi ameliyattan hemen sonra günlük aktivitelerine dönebilir ve iyi bir görme seviyesine ulaşır.

Femtosaniye Lazer ile Lasik; Lasik yönteminin en önemli aşamalarından biri korneadan bir tabaka (fleb) kaldırılmasıdır. Uzun yıllar mikrokeratom adı verilen cihazlarla fleb oluşturuldu. "Femtosaniye Lazer" ile bıçak kullanılmadan lazer ışınlarıyla kornea ön yüzeyinde istenilen boyutta ve kalınlıkta bir fleb oluşturulur. Flebin kişiye özel istenilen boyutta ve kalınlıkta hazırlanabilmesi, Lasik cerrahisinin daha geniş hasta grubuna (ince kornea, daha önce lazer yapılmış göz, yüksek numara gibi...) hitap etmesini sağlamıştır. Hem hastaya hem de hekime daha güvenli bir cerrahi imkanı sunar.

Copyright Maya Göz | 2019 | Tüm Hakları Saklıdır.
SİTE İÇERİĞİ SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. TANI VE TEDAVİ İÇİN LÜTFEN DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.